top of page

STRES İLE KOLAJEN ÜRETİMİNİ AZALTMAK

 

Kolajenin sağlık açısından bilinen faydalarına ek olarak, bilim insanları neredeyse her gün kolajenin yeni kullanım alanlarını keşfetmektedir. Son yıllarda kolajen kaynakları ve gelişen teknolojiler hakkında artan bilgi birikimi, daha fazla kolajen bazlı sağlık ve beslenme ürünü, kozmetik ve biyo-biyomalzeme geliştirilmesine yardımcı olmuştur.


İçten Gelen Bilim

Kolajen en uygun biyomateryallerden biridir. Düşük immünojenikliği ve yüksek biyouyumluluğu nedeniyle, takviyeler ve farmasötik ürünler gibi birçok biyomedikal uygulamada kullanılmak üzere bir biyopolimer olarak kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Kolajen ayrıca doku mühendisliğinde ve çeşitli klinik uygulamalarda güvenli ve etkili bir biyomateryal olarak kullanılmıştır. Diş nakillerinde, yara iyileştirme cihazlarında ve biyolojik olarak parçalanabilen matrislerde bir bileşendir ve kardiyovasküler cerrahi, plastik cerrahi, ortopedi, üroloji, nöroloji ve oftalmolojide kullanılmıştır. Sağlık ve beslenme endüstrisi, yüksek protein içeriğine ve su emme kapasitesi ve emülsiyon yeteneği gibi iyi fonksiyonel özelliklere sahip olduğu için PROFIN gibi kolajenlere büyük bir talep duymaktadır.


Cildin Temeli

Cildin ana unsuru kolajendir, %85-90 kolajen tip I ve %10-15 kolajen tip III içeriğe sahiptir. Zaman içinde hasar gören kolajen lifleri cilt yaşlanmasıyla güçlü bir şekilde ilişkilidir. Cilt yaşlanmasına kolajen yoğunluğunun ve dermal kalınlığın azalması ve önemli yapısal proteinlerin sentez ve replasmanının azalması neden olur. Bilim insanları kolajenin kırışıklıkların azaltılmasında, cilt gençleştirmede ve cilt yaşlanmasının tersine çevrilmesinde etkili olduğunu çeşitli klinik çalışmalarla kanıtlamıştır. İnsan vücuduyla yüksek biyouyumluluğu nedeniyle, kolajen tip I-III sağlık ve beslenme ürünlerinde en çok kullanılanıdır.


Kolajen Kaybını Yavaşlatmak

Kolajen tüketimi cilt sağlığını iyileştirebilir ve ciddi yan etkilere neden olmaz. Kolajen bazlı malzemeler ve ürünler daha fazla uygulamada kullanılma potansiyeline sahiptir ve yaşlanan insanlar için en önemli takviyelerden biridir. Geçmişten günümüze tüketici eğilimleriyle ilgili verileri analiz ederek birçok yönden en iyi kolajeni üretmek için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz ve bu nedenle PROFIN Kolajen yaşlanma karşıtı ürünler için mükemmel bir çözüm sunuyor.
REDUCE COLLAGEN PRODUCTION BY STRESS 

 

Many of us are burdened with stress for different reasons in our daily working lives. Stress poses a threat to our skin in addition to the known general health problems, and it is possible to reverse these effects with collagen. This article will help you to understand how stress negatively affects collagen production in our body. 


Skin Is an Organ 

The skin is the largest organ of the human body and plays a main role in preserving homeostasis and protection. As the key element of skin, collagen plays a key part in providing integrity and elasticity to the skin. Numerous reasons, including autoimmune disease, ageing, and stress, can change the quantity and integrity of skin collagen. These factors harm collagen quality and subsequently affect skin function. Stress affects the integrity of skin collagen through glucocorticoid-mediated processes that alter its synthesis and degradation. Glucocorticoids (GC) also affect skin quality through immune system modulation.  


Stress Makes the Skin Thinner 

Excess GC results in several adversative effects. Skin tissue is greatly affected by stress and excess GC, which can lead to skin thinness. Excess GC can also hinder healing and quicken the ageing process. As collagen is a major component of the skin, it is well-accepted that GC can affect its synthesis. 


There is a great indication that collagen is vital for sustaining the homeostasis of the skin. The events that occur during the formation of collagen throughout the lifespan of humans and other animals can be affected by endogenous and exogenous factors. Stress significantly affects this balance, inhibiting the production or promoting the degradation of dermal collagen. 


References


1. V. Kahan, M.L. Andersen, J. Tomimori, S. Tufik.; Stress, immunity, and skin collagen integrity: Evidence from animal models and clinical condi ons. Brain, Behaviour, and Immunity 23 (2009) 1089–1095

Comments


bottom of page